Tradycja sięgająca niemal 100 lat

ULIASZ

Historia Pszczelarstwa w rodzinie Uliasz

Pszczelarstwo w naszej rodzinie Uliasz, po linii nazwiska sięga czterech pokoleń wstecz. We wsi Mariampol w powiecie Kozienickim w gminie Głowaczów , województwa Kieleckiego, poźniej Radomskiego w Guberni Radomskiej za zaborców, nasz Pradziadek Jan Uliasz ur.1885 r zm.1950 r. prowadził pasiekę którą przejeło trzech Jego synów: najstarszy Marian ur.1917 zm.2007, Stanisław ur.1922 zm.2004 oraz najmłodszy mój dziadek Adam Uliasz ur.1929 .

Nasze rodzinne pszczelarstwo wywodzi się ze wsi Mariampol, w Mariampolu brat dziadka Marian wraz żoną Marią prowadził pasiekę aż do roku 2007 , mają 90 lat. Na trzy miesiące przed śmiercią, przeczuwając słabnące siły w kwietniu sprzedał pasiekę, zmarł w sierpniu.

Adam Uliasz nestor pszczelarstwa naszej pasieki w Utnikach

Stanisława Uliasz

Ślub, dziadek Adam i babcia Stanisława 25.12.1955

Zdjęcie grupowe Rodzinne rok 1967 pierwsza od prawej prababcia Franciszka Uliasz zd.Dabińska
Powyżej synowie Adam i Marian oraz babcia Stanisława .

Kolejny z braci Stanisław prowadził niewielką pasiekę we wsi Wólka Brzóska w gm.Brzóza, zaś mój dziadek sprowadził pszczoły z Mariampola do mojej rodzinnej wsi Utniki, gdzie po ślubie z babcią Stanisławą zd. Jaworska założył w 1953 roku pasiekę , która jako jedyna istniała w naszej wiosce.

Marian Uliasz

Maria Uliasz

Dziadek Adam pełnił funkcję Sołtysa naszej wsi przez długie lata, jest to funkcja społeczna. Był patriotą i katolikiem, a za czasów Stanu Wojennego pod groźbą nocy postawił krzyż , który spotkał się z represjami w roku 1982.Pasiekę po dziadku odbudowałem ja, z pomocą Taty Mariana, który niestrudzenie wykonuje prace drewniane, stolarskie w tym ule drewniane, kłody drewniane i oporządzenie uli. Jest to dla mnie cenna pomoc w prowadzeniu pszczelarstwa metodą biodynamiczną i ekologiczną.

 Moje zamiłowania pszczelarskie siegają lat 90 tych XX wieku, kiedy to fascynowały mnie ule dziadka, a gdy jeździłem sam lub z rodzicami do brata dziadka Mariana, zawsze odwiedzałem pszczoły, zaglądałem do uli, oglądałem pracownie, i pracę przy pszczołach, tym bardziej ze były to tradycyjne stare drewniane ule typu warszawskiego zwykłego które w mojej okolicy były używane jako pierwsze po II wojnie światowej. Dziadek również gospodarował w ulach drewnianych warszawskich zwykłych.
2 czerwca 2015 roku rozpocząłem intensywną rozbudowę pasieki. Obecnie wszystkie ule są ponumerowane, posiadamy także ścieżkę edukacyjną historii pszczelarstwa , a więc gospodarowanie w ulach, kószkach, barciach i kłodach drewnianych o których chętnie opowiadam zainteresowanym .W listopadzie 2020 roku, zamontowaliśmy domek do Apiterapii który mieści 4 rodziny pszczele na ramce wielkopolskiej oraz posiada dwie leżanki inhalacyjne. Dostępny jest w sezonie letnim, a powietrze ulowe posiada wiele cennych zalet prozdrowotnych. Domek Apiterapii nosi imię śp. prof. Bogdana Kędzi – Polskiego Apiterapeuty. Pasieka zlokalizowana jest na czystym ekologicznym terenie ze znikomym zanikającym rolnictwem co również ma swoje negatywne skutki dla pszczelarstwa w ograniczeniu pożytku pszczelego. W niedalekiej okolicy otacza nas Puszcza Kozienicka, Puszcza Stromiecka, Rezerwat Olszyny w pobliskim Leśnictwie Trzebień, Obszar Natura 2000 obszar Łękawica, Natura 2000 – Obszar Wisły w Holendrach Piotrkowskich , Obszar Parku Krajobrazowego Aleja Lipowa w Brzózie-Maciejowicach, Dolina rzeki Pilicy.

Łukasz Karol Uliasz

Zabudowa Gospodarcza Dziadek Adam 1962 r.

Warszawa lata 60 te XX wieku Dziadkowie Adam i Stanisława z Misiem

Polska Chata lata 40 te XX wieku

Dziadek Adam

Kurs krawiectwa Babci, lata 50 XX wieku.

Współczesność

Obecnie większość tych terenów które kiedyś były rolnicze , pozostaje w nieużytkach.

Brak opłacalności i wyniszczanie Polskiego rolnictwa pozostawiają smutny obraz Polskiej wsi, co doświadczamy współcześnie. Opryski i nawozy stosowane od lat 70 tych wyjaławiają Polską ziemię, zaś dziś Polski rolnik walczy o powrót do żyzności tej gleby. Od 14 października 2020 roku decyzją Marszałka woj. Mazowieckiego jesteśmy członkiem Sieci Kulinarnej Culinary Heritage Mazovia-Europe. Pod podmiotem ekologiczności posiadamy kontrolę EKOGWARANCJA PTRE – PL-EKO-01-14993, 14998 zaś od 2021 roku, kwietnia posiadamy status Szlaku Kulinarnego Smaki Ziemi Kozienickiej (LGD Puszcza Kozienicka ). 

Posiadamy także rekomendację Polskiego Towarzystwa Lekarskiego SF PTL, Polskiego Komitetu Zielarskiego, Polskiej Akademii Zdrowia, Akademii Apiterapii Medycznej i Ziołolecznictwa. Pasieka ciągle się rozwija, stosując Apiterapię i Dziedzictwo Rodzinnego Tradycyjnego Polskiego Pszczelarstwa.

Jako obecny właściciel Pasieki posiadam trzy tytuły profesorskie z zakresu nauk medycznych w specjalizacji medycyna naturalna, apiterapia i naturopatia.

Pamiątki po Dziadku – materiały pszczelarskie , pierwsze pojawiające się o nowym zagrozeniu pszczół ” warrozie ;”